Design Specialist

At Ahold Delhaize, you work for one of the largest retailers in the world. To keep up with us, you are bursting with ambition. Specifically, for this vacancy of Design Specialist, you possess the ability to build effective relationships with colleagues and stakeholders to get the job done. You thrive in a dynamic, complex, and international work environment.

Key responsibilities:

 • Experience in creating visual campaign content for email and other digital channels ( ex. newsletters, selected blogs, content for website elements, social media visual post creation and other projects that might require design development /creation work etc )
 • Perform A/B testing and lead design sessions to improve content delivery based upon clearly set measures and metrics
 • Experience in creating responsive/mobile first email templates in HTML / testing through tools like Litmus
 • Knowledge and extensive understanding of Photoshop and Indesign
 • Experience in working with a set brand guide and translating that into all designs.
 • Responsible for ensuring brand consistency across Albert design elements.

Requirements:

 • 3+ years experience in digital campaign design
 • Proven track record in user centric design
 • Experience in managing deadlines and excellent ability to collaborate with internal teams.
 • Experienced with use of marketing clouds or quick learner to work content creation within the proposed marketing tools ( Salesforce cloud )

What do we offer:

 • Interesting work in a team of active, friendly and competent people
 • Corporate culture based on informal atmosphere and modern working environment
 • Space for your career and personal development
 • Background of stable company will provide a wide range of employee benefits such as: home office, food tickets, extra vacation days, car, discount for purchase in our stores, the employer's contribution to the additional pension savings, card Multisport with the employer contribution.

Přispějte i Vy k tomu, aby se Albert stal nejlepší ve městě.

Kontakt

Albert Česká republika, s.r.o.
Lucia Kučerová

Proč k nám

Další benefity

K práci v marketingovém oddělení Alberta jsem se dostal díky letní stáži Summer Internship. Ta byla pro mě výbornou zkušeností při studiu. Následně jsem dostal příležitost v Albertu pracovat. Albert je velmi flexibilní a vstřícný ke studentům, protože práci mohou výborně skloubit se studijními povinnostmi. Uvádím zde do praxe to, co se teoreticky učím ve škole. Nyní mám na starost komunikaci Albertu na sociálních sítích a reaguji na to, co se aktuálně děje.

Martin Kostelecký On-line specialista

Když je člověk cílevědomý, má zájem a vše doplní znalostmi, v Albertu může růst. Se svým nadřízeným pravidelně probíráte, čeho byste chtěli dosáhnout a zároveň získáte zpětnou vazbu, která vás dál posune. V Albertu funguje „když chci, tak můžu“. Za čtrnáct let jsem „vyrostl“ z juniorní pozice a dnes jsem na manažerské úrovni. Říkám svým lidem, že je potřeba vytrvat a mít trpělivost a někdy si na něco počkat. Kariéru neuděláte za rok či dva.

Ondřej Lhotský Ředitel Business Service Finance

Nastoupila jsem do Alberta před sedmnácti roky. Mám rodinu, děti a ocením tak jistotu a stabilitu. Tu mi mezinárodní firma, jakou Albert je, dává. Navíc se tu nabízí možnost spolupracovat s kolegy z jiných zemí, se kterými můžete sdílet zkušenosti a know-how. Albert je perspektivní a stabilní firma, ve které mě práce i po tolika letech stále baví.

Slávka Havlínová Category manažerka

Vnímám v Albertu přátelskou atmosféru již od dob, kdy jsem tady před skoro deseti lety začínala jako recepční. Mám kolem sebe neustále spoustu kolegů, kteří mi dokáží poradit, když potřebuji pomoc. Naopak oni vědí, že já dokážu poradit jim a vždycky se vzájemně podpoříme. Snažíme se jednou za čas spolu sejít i po práci. Pravidelně také vyrážíme na teambuildingy.

Renata Zákravská Marketingová specialistka